PRIAME OSVETLENIE Jednoducho vysvetlené

Svetelné zdroje, ktoré sú nasmerované do miestnosti alebo na predmety, sa označujú ako priame. Túto formu osvetlenia možno použiť rôznymi spôsobmi: na základné osvetlenie aj na dodatočné osvetlenie konkrétnych oblastí alebo na ich zvýraznenie.


Ako sa líši priame osvetlenie od nepriameho?

Pri nepriamom osvetlení svetlo najprv dopadá na povrch, napríklad na stenu alebo strop. Odtiaľ sa odráža do miestnosti. Svetlo z nepriameho osvetlenia je mäkké a bez tieňov. Priame osvetlenie vytvára kužeľ svetla a silné tiene závislé od smeru. Príkladom nepriamych zdrojov svetla sú svetlomety v zrkadlách.

Priame osvetlenie pohovky pomocou otvorenej oblúkovej lampy.

Nepriame osvetlenie prostredníctvom tienených zdrojov svetla.


Čo treba zohľadniť pri priamom osvetlení?

Pri priamom svetle dbajte na to, aby nesvietilo priamo do očí a neoslňovalo, napr. reflektor pri chôdzi po schodoch. Tiež by malo byť nasmerované tak, aby sa svetlo neodrážalo od reflexných povrchov, ako sú napríklad televízne obrazovky. V opačnom prípade dochádza k takzvanému odrazenému oslneniu.

Príklady použitia priameho svetla

Jednotlivé bodky

Zdôraznite oblasti a objekty

Jednotlivé body a reflektory osvetľujú napríklad nočný stolík alebo komodu. Svetlo je nasmerované priamo na osvetľovanú oblasť. Týmto spôsobom sa dajú inscenovať aj predmety, ako je napríklad postava.

Stropný reflektor

Rovnomerné osvetlenie miestnosti

Na zabezpečenie komplexného okolitého osvetlenia v miestnosti sa používajú viacplameňové stropné reflektory. V tomto prípade je dôležité správne zarovnanie bodov, aby sa dosiahlo rovnomerné osvetlenie.

Stropné svietidlá

Svetlo na čítanie

Čítacie svetlo na ramene stropného reflektora je tiež priamy zdroj svetla, ktorý sa používa na osvetlenie konkrétnej oblasti - v tomto prípade knihy alebo novín.

Závesné svietidlá

Osvetlenie jedálenského stola

Svetelný kužeľ závesných svietidiel obklopuje jedálenský stôl a priľahlé stoličky. Vytvára tak útulnú atmosféru a jemne zahaluje okolie.

Kancelárske stojacie lampy

Kombinácia priameho a nepriameho svetla

Büro-Stehleuchten haben oftmals einen Direkt-Lichtanteil, welcher den Schreibtisch beleuchtet, und einen Indirekt-Lichtanteil, welcher zur Decke strahlt und für eine weiche Raumbeleuchtung sorgt.

Stolové lampy

Pracovné svetlo pri stole

Sú najlepším príkladom plošného osvetlenia s priamym svetlom: stolové svietidlá. Osvetľujú dokumenty a knihy a znižujú tak namáhanie očí.

Osvetlenie cesty

Bezpečné cesty

Die Weg­beleucht­ung ist ein klas­sischer An­wendungs­ort für direktes Licht im Außen­bereich. Die Licht­­kegel der Wege­leuchten greifen in­­einander über und sorgen für einen gut aus­geleuchteten Weg.

Podlahový reflektor

Inscenované fasády

Trvalo nainštalované podlahové reflektory sú ideálne na zviditeľnenie fasády. Hrubá fasáda sa pri osvetlení spredu javí ako hladká. Na druhej strane, plochý uhol zdôrazňuje štruktúru napríklad kamennej alebo drevenej fasády.

Reflektory s hrotom

Zvýraznite záhradné rastliny

Flexibilné bodové reflektory sú ideálne pre záhradu a jej meniacu sa vegetáciu. Osvetľujú kvetinové záhony a kríky zdola. To vytvára zaujímavé efekty svetla a tieňa.

Vonkajší nástenný reflektor

Osvetlenie vjazdu do garáže a nádvoria

Vonkajšie nástenné reflektory s detektorom pohybu poskytujú optimálne svetlo pri jazde alebo chôdzi a vďaka senzoru sú v prevádzke len vtedy, keď sú potrebné.

Osvetlenie skriniek a nábytku

Rozjasnite kuchynské linky

Pracovné plochy pod kuchynskými skrinkami sú príkladom oblasti, ktorá je často príliš tmavá a potrebuje dodatočný zdroj svetla. Jedným z riešení sú nábytkové svietidlá.

Osvetlenie kúpeľne a zrkadla

Najlepšie svetlo pri zrkadle

Aby sa zabránilo oslneniu pri holení alebo nanášaní make-upu, čistení zubov alebo umývaní tváre, majú zrkadlové svietidlá difúzor, ktorý znižuje oslnenie svetelným zdrojom.