Plánovanie osvetlenia kancelárie
Mnoho zamestnancov strávi v kancelárii na svojom na pracovnom mieste približne 8 hodín. Aj v práci je faktorom pohody dobré osvetlenie: Umožňuje vykonávanie akejkoľvek činnosti a má vplyv na zdravie. Navyše je osvetlenie pre firmu aj reprezentatívnym a ekonomickým faktorom.
Už vyše 20 rokov vykonávajú plánovači osvetlenia spoločnosti Svetlá.sk Professional poradenstvo pre firemných zákazníkov, aby so zohľadnením všetkých individuálnych podmienok a želaní dosiahli ideálne osvetlenie kancelárií.
Vlastnosti moderného osvetlenia kancelárie
Human Centric Lighting
Kancelárske svietidlá využívajú svetlo zvyšujúce koncentráciu s vysokým podielom modrej farby, aby pôsobili proti únave. Navyše stimulujú najmodernejšie systémy osvetlenia HCL svojou farbou svetla prirodzenú zmenu denného svetla. Vďaka tomu optimálne podporujú produktivitu a zdravie.
Presne pre danú úlohu
V každej kancelárii sa menia pracovné činnosti a miesta výkonu práce. Osvetlenie musí toto všetko zohľadniť, aby sa optimalizoval každodenný kancelársky život. Tak musí napr. svetlo na písacom stole zodpovedať iným kritériám než na centrálnom bode stretávania, ma ktorom sa obhliadajú dizajnérske práce.
Energetická účinnosť a nákladová efektivita
Pre každú spoločnosť je podstatným faktorom hospodárnosť. Inteligentné osvetlenie kancelárie využíva efektívnu svetelnú techniku LED. Navyše reaguje snímačmi prítomnosti a súmraku na pohyb zamestnancov a intenzitu dopadajúceho denného svetla.
Svietidlá pre kanceláriu
Kvalita svetla v kancelárii
Pri plánovaní osvetlenia zohľadňujú naši experti zo spoločnosti Svetlá.sk Professional presné podmienky priamo na mieste, aby určili optimálne osvetlenie kancelárie.
S ohľadom na charakter priestoru zohľadňujeme napr.:
dopad denného svetla
rozptýlenie svetla stenami, stropmi a podlahami
výšku stropu, kútiky, farby stien
zóny priestoru, ktoré sa musia zintenzívniť svetlom
priebeh svetla a tieňa v priestore
vplyv svetla, farieb a materiálov na atmosféru
národné faktory, pretože svetlo je aj otázkou rôznych kultúr
Podmienky priestoru predurčujú riešenia.
Čo sa týka výberu svietidiel zahŕňame okrem iného:
hladinu osvetlenia a rozptyl jasu svetla
obmedzenie priameho oslnenia
obmedzenie oslnenie odrazom na obrazovke a iných pracovných prostriedkoch
trojrozmerná viditeľnosť primeraným tienením
zabránenie rušivým tieňom
farbu svetla a podanie farieb, ustálenosť svetla
Výber svietidiel spĺňa všetky požiadavky.
Človek v stredobode
Výskumná štúdia „Vnímaná kvalita svetla v kancelárii” od spoločnosti Zumtobel a Fraunhoferovho inštitútu ukazuje, na čom zamestnancom v každodennom kancelárskom živote záleží. Naše plánovanie osvetlenia vždy priznáva vysokú prioritu aj čo sa týka zamestnancov.
Normy odporúčajú intenzity osvetlenia okolo 500 luxov. Avšak štúdia ukazuje, že zamestnanci uprednostňujú intenzity osvetlenia od 800 luxov.
Štúdia ukazuje, že sa umelé svetlo nevyužíva iba počas zimných dní, ale aj v lete – často viac ako šesť hodín.
Individuálne stmievateľné a farebne meniteľné umelé svetlo zvyšuje pohodu a tým aj produktivitu a kreativitu.
Priame/nepriame svetlo uľavuje očiam zníženými svetelnými kontrastmi a poskytuje najlepšie svetelné podmienky – cítia to tak aj zamestnanci.
Typy kancelárií
Nie je kancelária ako kancelária. Naši plánovači osvetlenia vám zostavia pre vaše individuálne priestory rôzne riešenia, z ktorých si môžete vybrať. Aké systémy osvetlenia sa nakoniec použijú súvisí vždy aj s právnymi ustanoveniami.
Pôdorysná plocha 10 až 50 m²
Pre 1 až 2 osoby
Spravidla vysoký podiel denného svetla
Umelé osvetlenie sa využíva prechodne. Odporúčané sú svietidlá rovnobežné s oknom, napr. závesné svietidlá.
Pôdorysná plocha 50 až 300 m²
Do 25 osôb
Spravidla prirodzene osvetlená
iba v zónach blízko okien
Flexibilné skupiny písacích stolov sú osvetlené prenosnými systémami osvetlenia, napr. kancelárskymi stojanovými svietidlami. K tomu je tu priestorovo orientované základné osvetlenie, napr. panelmi LED.
Pôdorysná plocha od 400 do 1 200 m²
Do 100 osôb
Spravidla je potrebné trvalé umelé osvetlenie
Okrem osvetlenia priestoru, napr. LED panely alebo rastrové svietidlá, sa používajú jednotlivé svetlá osvetľujúce určitú oblasť, napr. svietidlá na písací stôl.
V zhode s európskou normou DIN EN 12464-1
Presné údaje o intenzite osvetlenia na pracovisku, resp. o osvetlení pracovísk vo vnútorných priestoroch určuje norma DIN EN 12464-1. Tá predpisuje pre bežné kancelárske pracovisko intenzitu osvetlenia najmenej 500 luxov. Pri našom plánovaní osvetlenia zohľadňujeme tieto a ďalšie špecifické požiadavky. Zistite na tomto mieste viac o optimálnom osvetlení pracoviska.
Rozdelenie na zóny a dodatočné oblasti
Nielen samotná kancelária a jej rôzne svetelné zóny, ale aj všetky priestory patriace do komplexu, musia byť príjemne a účelne osvetlené. Naši plánovači osvetlenia sa budú venovať Vášmu malému alebo veľkému projektu osvetlenia a v komplexnom koncepte rozdelenia na zóny určia, ktoré oblasti majú aj mimo pracoviska osobitné požiadavky na osvetlenie.
Vstupný priestor
Na recepcii sa osvetlenie sústreďuje na dobrý prvý dojem, príjemné a neoslňujúce svetlo, ale aj na optimálne vizuálne podmienky pre zamestnancov.
Chodba
Funkčné svietidlá sa starajú o optimálne vizuálne podmienky na chodbách. Cielené využitie akcenty vytvárajúceho svetla sa postará o zmenu, napríklad pri estetickom zvýraznení objektov.
Konferenčná miestnosť
Rovnomerné, jasné svetlo pôsobí reprezentačne a je esenciálne pre intenzívnu výmenu informácií v rokovacej miestnosti. Ak sa používa príslušenstvo, ako napr. projektor, je stmievateľné osvetlenie obligatórne.
Kafetéria
Na rozdiel od pracovného priestoru sa do kafetérie odporúča teplé biele a príjemné osvetlenie. Aj jedlá pôsobia v tomto svetle príťažlivejšie.
Perfektné plánovanie osvetlenia s ekonomickými aspektmi
Inteligentné zariadenia na ochranu proti slnku, ako sú rolety a žalúzie, regulujú dopad denného svetla, vďaka čomu sa zníži tvorenie tepla a zabráni oslneniu. Zároveň sa však denné svetlo optimálne nasmeruje do priestoru.
V závislosti od pohybu sa prostredníctvom inteligentných snímačov prítomnosti zapína osvetlenie. Navyše určujú snímače súmraku dopad denného svetla. Týmto spôsobom sa svetlo podľa potreby stlmí alebo vypne
Pomocou ZBERNICOVÉHO systému v celej budove je neustále monitorovaná funkčnosť svietidiel. Pri výpadku možno bez časového oneskorenia zasiahnuť. Vhodná je aj integrácia bezpečnostného osvetlenia.
Bildquelle: dguv