Akustické svietidlá
Hluku z tlačiarní, telefonických hovorov alebo klávesníc sa v každodennom kancelárskom živote nedá vyhnúť. V záujme zachovania produktivity a ochrany zdravia zamestnancov pred stresom z hluku (ktorý znižuje výkonnosť zamestnancov až o 10 %), sa moderné spoločnosti spoliehajú na zvukovoizolačné opatrenia. Jedným z najúčinnejších opatrení, ktoré kombinuje nevyhnutnosť umelého osvetlenia kancelárie so zvukovou pohltivosťou, sú akustické svietidlá.
Formy hluku
Priamo ovplyvňujú sluch, napr. akustická trauma. Tie sa v každodennom kancelárskom živote vyskytujú iba zriedkavo, ale čo sa týka bezpečnosti práce, napr. pri stavebných prácach, sú dôležitou témou.
Sú stresovou reakciou na príliš vysokú hladinu hluku, ktorá sa napr. prejavuje zníženou výkonnosťou, ale týkajú sa aj zdravia. Najčastejšie sa vyskytujú v každodennom kancelárskom živote.
Nedostatočné potlačenie hluku má za následok, že budú počuť aj osobné rozhovory. Chýba akustická súkromná sféra a človek sa neustále cítite „odpočúvaný“.
Blok informácií – právne normy
Čo sa týka kancelárie, neexistujú žiadne zákonom stanovené hraničné hodnoty hluku. Norma DIN EN ISO 11690-1 však odporúča maximálne hodnoty, ktoré zohľadňujeme pri našom poradenstve tak, ako aj ďalšie odporúčania štátnych inštitúcií a profesijných združení.
Hladiny akustického tlaku >55 dB sú už vnímané ako rušivé
Pri >70 dB trpí kvalita hovoru, či rozhovoru
V kanceláriách by hluk pozadia a šum pozadia nemal prekročiť 30 – 45 dB
Na priemyselných pracoviskách sa hlučnosti pozadia 65 – 70 dB takmer nedá vyhnúť
Najväčšie zaťaženie hlukom treba v kancelárii očakávať od elektronických zariadení a samotných pracovníkov. S dobrým konceptom kancelárie a akustickými lampami vysokej kvality sa postaráme o lepšiu priestorovú akustiku a tým aj o vyššiu mieru spokojnosti zamestnancov.
Miesta použitia akustických lámp
Existuje niekoľko možnosti, ako znížiť hluk v kancelárii (ďalšie opatrenia nájdete nižšie). Aj vo verejných priestranstvách, napr. v gastronómii, patrí akustická prestávka k dobrému bontónu. Praktickým a esteticky náročným riešením sú akustické svietidlá. Zjednocujú osvetlenie a zvukovú pohltivosť tým, že majú teleso z materiálu, ktorý pohlcuje zvuk, napr. z bavlnenej plsti.
Ďalšie opatrenia na redukciu hluku
Značný účinok možno dosiahnuť v spojení akustických stropov s akustickými lampami.
Keďže steny sú akusticky tvrdé, odrážajú zvuk. Proti tomu môžu pôsobiť obrazy, kalendáre alebo plagáty.
Na rozdiel od parkiet pohlcujú koberce kročajový hluk. Aj izbové rastliny pohlcujú zvuk.
Police na knihy, skrine na spisy a samozrejme „rokovacia pohovka“ majú kladný vplyv na priestorovú akustiku.
Lamely alebo závesy pohlcujúce zvuk zabraňujú tomu, aby sa od okien odrážali zvuky a vrátili sa späť do priestoru.
Ak je to možné, treba kopírovacie stroje a tlačiarne umiestniť do samostatne oddelenej miestnosti. Väčšina ľudí považuje tento zdroj zvuku za rušivý.