Sú žiarovky LED žiarovkami budúcnosti? Nie, pretože sú už žiarovkami súčasnosti. A to už nejakú dobu.
Ak ešte stále používate tradičné žiarovky, vaše náklady na energiu pri osvetlení sú o 90 % vyššie, ako by mohli byť. Ak používate halogénové žiarovky, sú o 60 % vyššie, a ak používate kompaktné fluorescenčné lampy, sú vyššie o 10 %.
Dobrá správa je: môžete to zmeniť – a to rýchlo aj jednoducho!
V porovnaní s ostatnými možnosťami sú drahšie ako tradičné žiarovky, ale len ak porovnávame ich vstupnú cenu. Čoskoro sa vám však peniaze vrátia. Je to preto, lebo LED žiarovky spotrebúvajú menej elektriny na vyprodukovanie rovnakej úrovne jasu (vo wattoch). Inými slovami, vyššia luminiscenčná efektívnosť znamená, že údaj o wattoch pri LED žiarovkách nie je príliš relevantný.
90 % v porovnaní s tradičnými žiarovkami,
60 % v porovnaní s halogénovými žiarovkami,
10 % v porovnaní s kompaktnými fluorescenčnými lampami.
Možno si pomyslíte, že v porovnaní s kompaktnou fluorescenčnou lampou to nie je veľmi veľa. To súhlasíme, ale LED žiarovky neobsahujú ortuť ani im netrvá večnosť, kým dosiahnu 100 % úroveň jasu – jednoducho poskytujú príjemné a rovnomerné osvetlenie hneď po zapnutí.
Ak chcete práve také osvetlenie, môžete ho mať. Ak ho nechcete, nemusí byť také. Je to z dôvodu, že pojmy ako „strohé“ a “chladné“ sa vzťahujú na kvalitu svetla. Pri žiarovkách LED si ju musíte zvoliť.
Nechcem strohé osvetlenie
Nemusíte mať „strohé“ ani príliš jasné osvetlenie, ak si vyberiete žiarovku s príslušnou úrovňou jasu. Pri LED žiarovkách sa pritom jas meria v lúmenoch, a nie vo wattoch. Neviete, ako by vyzeralo 400 lúmenov alebo dokonca 4 000 lúmenov? Tak použite naše jednoduché pravidlo:
vynásobte spotrebu vo wattoch klasickej žiarovky desiatimi a získate ekvivalentnú hodnotu v lúmenoch pre žiarovku LED.
Nechcem studené osvetlenie
Ak nechcete „studené“ osvetlenie, vyberte si len tú správnu luminiscenčnú farbu. Je uvedená v podrobnostiach o produkte v kategórii „luminiscenčná farba“.
Teplá biela (menej ako 3 300 stupňov Kelvina) má červenkastý nádych a je pocitovo „teplá“. Podobne ako klasická žiarovka, ak si ju teda ešte pamätáte…
Chladná biela (medzi 3 300 a 5 300 stupňami Kelvina) je neutrálna biela farba a je skrátka „jednoduchá“. Je vynikajúca na prácu – ak nechcete, aby bola atmosféra príliš útulná, ale ani príliš nemocničná.
Biela farba denného svetla (viac ako 5 300 stupňov Kelvina) má ďaleko od teplého slnečného svetla. Naopak, obsahuje prevažne modrý odtieň. Pôsobí skutočne „chladne“, ale je vynikajúca v pivniciach a iných priestoroch.
Stmievateľné osvetlenie je dôležité – koniec-koncov, chcete mať možnosť vytvoriť si večer v obývačke príjemnú atmosféru s tlmeným svetlom. Chápeme, a samozrejme môžete stmievať aj LED žiarovky. Avšak nie každá LED žiarovka je stmievateľná. Našťastie naše stmievateľné LED žiarovky majú toto označenie a sú uvedené v osobitnej kategórii „stmievateľné žiarovky LED“.
Ak máte ďalšie nezodpovedané otázky, obráťte sa jednoducho na našich odborníkov. Zavolajte na bezplatné telefónne číslo +421 258 419 273 alebo vyplňte kontaktný formulár, ak máte chvíľku čas.
Teoreticky možno do všetkých svietidiel s päticou nainštalovať LED žiarovky. Už dlho existujú alternatívne LED žiarovky pre všetky najbežnejšie typy závitov. Pozrite si, aká ja pätica vo vašom obľúbenom svietidle. Vidíte skrutkový závit? Pravdepodobne to bude závit E27 alebo E14. Do tejto pätice môžete inštalovať všetky LED žiarovky so závitom E27 a E14. Je to vďaka tomu, že majú štandardizovanú päticu (podobne ako klasické žiarovky, halogénové lampy a kompaktné fluorescenčné lampy). A táto pätica je vždy v súlade so štandardizovaným závitom.
Odporúčame vybrať si žiarovku na základe hodnoty lúmenov. Je to preto, lebo v závislosti od kvality a prevedenia LED žiaroviek sa líši výkon žiaroviek – inými slovami, ich spotreba vo wattoch a ich luminiscenčná účinnosť, teda koľko lúmenov dokážu vytvoriť. Pomôže vám pritom „porovnateľná hodnota (W)“ v podrobnostiach o produkte na stránke lumories.sk. Uvádza sa na vašom svietidle „maximálny výkon 100 wattov“? Potom si vyberte žiarovku s porovnateľnou hodnotou najviac 100 wattov. 100-wattovú halogénovú lampu so závitom R7 môžete nahradiť žiarovkou LED so závitom R7 a spotrebou približne 14 wattov.
A ušetríte tak 86 wattov!
LED žiarovky vydržia až 50 000 hodín. Pri priemernej dobe používania štyri hodiny denne to predstavuje viac ako 34 rokov. Takže, sadnite si a relaxujte pri LED osvetlení a nemusíte mať starosti s jeho výmenou!
LED žiarovky nemôžete zneškodňovať do bežného komunálneho odpadu (podobne ako ani kompaktné fluorescenčné lampy). Kompaktné fluorescenčné lampy sa nesmú zneškodňovať do bežného komunálneho odpadu, pretože obsahujú ortuť, a LED žiarovky zase preto, že obsahujú rozličné elektronické komponenty. LED žiarovky sa klasifikujú ako elektronický odpad, a preto sa musia zneškodňovať na príslušnom zbernom mieste.
Prečiarknuté ceny na lumories.sk zodpovedajú doporučenej maloobchodnej cene výrobcu.
Všetky ceny produktov sú uvedené v €, vrátane 20 % DPH a bez prepravných nákladov.