- Predchádzajúci
- 1
- 2
- 3
- ...
- 16
- Ďalší
Bezpečnostné osvetlenie skutočne nie je iba prvkom, ktorý sa nám hodí len vtedy, keď sa zotmie. Bezpečnostné svietidlá sú v podstate vonkajšie svietidlá s detektorom pohybu a niekedy majú aj ďalšie funkcie, ako sú napríklad kamery. Osvetlenie sa zapne automaticky, keď schádzate po vstupných schodoch svojho domu v tmavé ráno alebo keď prichádzate na dvor vo večerných hodinách.
Najlepším zdrojom svetla pre akékoľvek vonkajšie osvetlenie s detektorom pohybu je svietidlo LED. A to buď zabudované alebo dodatočne nainštalované v podobe žiarovky (pre bežné svietidlá so závitom). Nie je to len kvôli energetickej účinnosti alebo dlhej životnosti. V prípade svietidiel s detektorom pohybu je ďalšou výhodou technológie LED to, že dosahuje 100 % svetelného výkonu okamžite.
Akékoľvek vonkajšie osvetlenie, ktoré môžete použiť na svojej nehnuteľnosti! Patria sem:
vonkajšie nástenné svietidlá s detektorom pohybu pre všetky oblasti v okolí vášho domu, napr. pri vchode
stropné svietidlá s detektorom pohybu pre kryté vonkajšie priestory, ako sú napríklad terasy
osvetlenie chodníka s detektorom pohybu, napr. pre záhradné chodníky
stĺpové svietidlá s detektorom pohybu, napr. na steny a balustrády
vonkajšie svietidlá s kamerou, ktoré sú zvyčajne v podobe nástenných svietidiel
Tip: Niektoré vonkajšie nástenné svietidlá je možné dodatočne vybaviť externým detektorom pohybu! Ak potrebujete pomoc v tejto oblasti, obráťte sa na našich poradcov.
Ak zvažujete výber nového bezpečnostného osvetlenia, odporúčame vám vonkajšie osvetlenie s funkciou zabudovaného detektora pohybu. Detektor pohybu je zabudovaný v ráme, je okamžite funkčný a stačí ho len presne nastaviť. Montáž je jednoduchá vďaka priloženým pokynom k montáži. Poskytnite ich elektrotechnikovi, ktorý svietidlo správne namontuje.
Ak chcete dodatočne vybaviť existujúce svietidlo detektorom pohybu, najprv zabezpečte súlad so všetkými bezpečnostnými predpismi na prácu s elektrickými inštaláciami. Pred začiatkom práce zvážte, či sa má zdroj svetla ovládať len pomocou detektora pohybu alebo aj vypínačom. Je možné nainštalovať nástenný vypínač, aby vás nič neobmedzovalo. Vypínačom môžete nastaviť režim detektora pohybu alebo režimu trvalého zapnutia/vypnutia svetiel.
Naši odborní poradcovia vám môžu poskytnúť ďalšie informácie o správnej inštalácii bezpečnostného osvetlenia. Nižšie sú uvedené kontaktné údaje.
Vonkajšie osvetlenie s detektorom pohybu sa vždy používa tam, kde nie je potrebné trvalé osvetlenie priestoru, napríklad na schodoch pri vchode domu, na dvore pri vjazde do garáže alebo na chodníkoch. Detektor pohybu je potrebné presne nastaviť, v opačnom prípade sa svetlo nerozsvieti, keď zaparkujete auto, alebo nebudete môcť bezpečne vyjsť hore schodmi do domu s rukami plnými nákupných tašiek.
Je potrebné, aby ste už na začiatku mali jasno v tom, kde chcete osvetlenie použiť, a vybrali si produkty s príslušnými vlastnosťami. Medzi hlavné vlastnosti patria uhol detekcie, rozsah detekcie a doba trvania osvetlenia, ktoré sa medzi jednotlivými svietidlami líšia a v niektorých prípadoch nie je možné ich upraviť – pozorne si preto prečítajte opis produktu.
Aby detektor pohybu nerozsvietil osvetlenie počas dňa, zariadenia často obsahujú súmrakový snímač. Snímač meria jas okolitého osvetlenia, takže od určitej úrovne jasu sa detektor pohybu aktivuje alebo deaktivuje. Pri niektorých produktoch je možné samostatne nastaviť aj súmrakový snímač.
Bezpečnostné osvetlenie sa často inštaluje pri vchode do domu. Pre vonkajšie nástenné osvetlenie v tomto prípade často stačí uhol detekcie 90°. Pre celú vstupnú fasádu sa odporúča uhol 180°. Uhol detekcie 120° je vhodný na osvetlenie chodníkov stĺpikovými svietidlami. Netrápte sa však, ak ste si vybrali produkt s väčším uhlom detekcie – môžete si ho neskôr manuálne nastaviť pomocou panelov.
Pri nastavovaní rozsahu detekcie požiadajte inú osobu, aby otestovala detektor pohybu chôdzou v rozličných smeroch. Potom môžete osvetlenie presne doladiť, aby bolo perfektne prispôsobené na ochranu vašej nehnuteľnosti!
Prispôsobte si dobu trvania osvetlenia podľa svojich potrieb. Je dobré použiť pritom realistické časy. Napríklad autá môžu parkovať v garáži počas určitého času a vy budete možno potrebovať o niečo viac či o niečo menej času na osvetlenie schodov pred vchodom do domu.
Vo väčšine prípadov sa vo vonkajšom osvetlení používajú pasívne infračervené snímače (snímače PIR). Zaznamenávajú tepelný obraz, nepretržite ho kontrolujú a reagujú na akékoľvek zmeny rozsvietením svetla. Táto technológia sa používa pri vonkajšom aj vnútornom osvetlení.
Pri vnútorných svietidlách sa používajú aj vysokofrekvenčné alebo radarové snímače, ktoré pracujú na princípe elektromagnetického vlnenia. Čoraz častejšie sa využívajú aj vo vonkajšom prostredí v podobe inteligentných vysokofrekvenčných snímačov (iHF).
Na druhej strane ultrazvukové snímače, ktoré pracujú na princípe odrazu zvuku, sa používajú len vo vnútornom prostredí.
Ďalším typom snímača je kamerový snímač, ktorý elektronicky analyzuje obsah obrazu vo vonkajšom aj vnútornom prostredí. Nemýľte si ich s kamerovými svietidlami, ktoré predstavujú jeden z najinovatívnejších typov vonkajšieho osvetlenia a ktorým sa budeme podrobnejšie venovať v ďalšej časti.
Pomocou kamerových svietidiel máte kdekoľvek na svete prístup ku kamere vo vašom svietidle a cez oznámenie môžete dokonca dostať aj informáciu o tom, že pred dverami stojí poštár! Svietidlá vysokej kvality s týmito funkciami, ktoré sú často vybavené aj mikrofónom a ďalšími technickými funkciami, ponúkajú výrobcovia značiek, ako je napríklad STEINEL.
Vonkajšie svietidlá sú vystavené rôznym poveternostným podmienkam, a preto je správny stupeň ochrany IP, ktorý zabezpečí dostatočnú ochranu svietidla pred vniknutím vlhkosti a cudzích častíc, tou najdôležitejšou vecou, ktorú musíte zvážiť pri kúpe nového bezpečnostného osvetlenia. Búrky a prúdy dažďa neútočia na každú oblasť vašej nehnuteľnosti rovnakou intenzitou, a preto ani vonkajšie svietidlá nevyžadujú vždy rovnaký stupeň ochrany IP.
Obráťte sa na našich odborných poradcov a poraďte sa o konkrétnej oblasti nehnuteľnosti, kde chcete nainštalovať bezpečnostné osvetlenie. Pomôžu vám určiť potrebný stupeň ochrany IP. Kontaktné údaje sú uvedené nižšie.
Pri požiadavke na odolnosť vo vonkajšom prostredí si veľa ľudí predstaví vonkajšie osvetlenie z nehrdzavejúcej ocele. V súčasnosti sa však veľa vonkajších svietidiel vyrába z plastov vysokej kvality, ktoré sú vhodné aj do vonkajších podmienok. Ak si zvolíte bezpečnostné osvetlenie vyrobené z nehrdzavejúcej ocele, získate samozrejme všetky výhody tohto materiálu:
nehrdzavejúca oceľ je odolná voči korózii
nehrdzavejúca oceľ je pevná a stabilná
nehrdzavejúca oceľ má vysokú odolnosť voči teplote
nehrdzavejúca oceľ má veľmi nízke nároky na údržbu
Máte ešte ďalšie otázky? Naši odborní poradcovia vám radi pomôžu. Zavolajte na číslo +421 258 419 273 alebo použite kontaktný formulár.
Prečiarknuté ceny na lumories.sk zodpovedajú doporučenej maloobchodnej cene výrobcu.
Všetky ceny produktov sú uvedené v €, vrátane 20 % DPH a bez prepravných nákladov.