- Predchádzajúci
- Strana 1
- ...
- 12
- 13
- 14
- Ďalší
Výber vhodných svietidiel na bielizník, nočné, toaletné a konferenčné stolíky, jedálenské stoly alebo pracovné a kuchynské dosky je obrovský. Takže otázka, či bude vaša stolná lampa hlavne účelová alebo skôr dekoratívna, je naozaj dôležitá. Možno chcete od lampičky obe veci naraz.
Ak vám ide primárne o dekoratívnu funkciu, musíte sa, samozrejme, zamyslieť nad tým, v akom štýle má vaša lampička byť. Prehľad štýlov z nášho bohatého výberu nájdete priamo v sekcii „stolové lampy“ pod širšou kategóriou Vnútorné osvetlenie.
Ak sú pre vás dôležité doplnkové funkcie (smart riešenia, online konektivita a podobne), nezabudnite ich pri hľadaní ideálnej stolovej lampy zakliknúť v našom filtri vyhľadávania. Opäť sa zamyslite nad tým, čo by vaša lampa mala dokázať. Chcete cez ňu nabíjať mobilný telefón? Super, potom presne viete, čo hľadáte – svietidlo so zabudovanou bezdrôtovou nabíjačkou alebo USB portom. Radi by ste na svojej novej lampe menili farbu svetla? Pozrite do technickej špecifikácie v sekcii „farebná teplota svetla“ a hľadajte označenie „viacfarebná“.
Ako si vybrať stolnú lampičku, ktorá vám sadne?
Nie je to také ťažké. Prečítajte si nasledujúce otázky a odpovedzte na ne ÁNO/NIE. Výber ideálnej stolnej lampy presne podľa vašich predstáv tak bude oveľa jednoduchšie.
Považujete za zásadné, aby svietidlo dokázalo aj iné veci, ako „len“ svietiť?
Je pre vás dizajn rovnako dôležitý ako funkčnosť?
Potrebujete stolnú lampu, ktorá bude kompatibilná so smart domácnosťou?
Nezaobídete sa bez diaľkového ovládania?
Budete chcieť meniť atmosféru miestnosti pomocou farebnej teploty svetla?
Nie je to také ťažké, však? Prejdite si tento prehľad parametrov krok za krokom a určite si vyberiete lampičku, z ktorej budete mať radosť. Len pre poriadok dodávame, že sa môžete, samozrejme, kedykoľvek obrátiť na našich špecialistov, ktorí vám s výberom radi pomôžu. Kontakty nájdete na konci stránky.
Podobne ako v prípade ostatných svietidiel majú aj niektoré modely stolných lámp zabudovaný zdroj svetla s LED technológiou. V ich prípade nemusíte výber alebo výmenu žiarovky vôbec riešiť. Vydrží totiž svietiť až neskutočných 25-tisíc hodín. Existujú, samozrejme, aj modely s výmennými žiarovkami. Zvyčajne si môžete vybrať medzi LED alebo úspornými žiarovkami. LED-ky sú však v súčasnosti najčastejšie používané a my vám ich tiež odporúčame.
Pri dnešných žiarovkách – na rozdiel od tých starších – už nemusíte riešiť, koľko majú wattov. Množstvo wattov totiž vyjadruje spotrebu energie a nie intenzitu svetla. A pretože LED žiarovky spotrebujú pri tej istej svietivosti až o 90 % menej energie než klasické žiarovky, počet wattov o intenzite ich svetla nič nevypovedá. Jednotka, ktorá sa používa k vyjadreniu intenzity svetla, je lúmen.
Pri stolnej lampe by vám mala stačiť svietivosť okolo 300 – 400 lúmenov. To je na osvetlenie vymedzeného priestoru dostačujúce. Stolná lampa naozaj nie je určená na osvetlenie celej miestnosti. Práve naopak: lampičky sa zvyčajne používajú na zvýšenie svetelného komfortu v konkrétnej miestnosti a/alebo na svetelné zvýraznenie časti miestnosti. 300 – 400 lúmenov je intenzita dostačujúca na čítanie. A pretože ušiak a pekná lampička jednoducho patria k sebe, takéto osvetlenie vám pomôže vytvoriť ideálnu atmosféru na čítanie.
Pokiaľ ide o atmosféru, lampička dodá vašej miestnosti pekný a prirodzený svetelný akcent kdekoľvek – či už ju umiestnite na stolík, komodu, alebo parapetnú dosku. Ak vám o atmosféru až tak nejde a potrebujete skôr svetlo na písanie alebo domáce majstrovanie, určite myslite na to, že praváci by mali mať stolnú lampu na ľavej strane a ľaváci zase naopak. Jednoducho si nesmiete tieniť. To človeka dokáže otráviť.
Keď sa vám večer pretiahne práca, mali by ste k stolnej lampičke rozsvietiť aj luster alebo iné stropné svietidlo. Veľký rozdiel medzi svetlom okolo vášho stola a omnoho tmavším zvyškom miestnosti by vám totiž mohol časom zbytočne unaviť oči a takto tomu jednoducho predídete.
Tlmené osvetlenie vytvára večer krásnu a útulnú atmosféru. Najlepšie sú k tomu svietidlá, ktoré majú dotykový stmievač. A nemusia mať ani tlačidlo. Jednoducho sa zľahka dotknete lampičky a intenzita svetla sa bude postupne znižovať. Zvyčajne stačí zľahka poklepať na základňu, telo alebo inú časť svietidla (závisí od konkrétneho typu). Populárna lampa Costanza značky Luceplan má zase dotykový stmievač skrytý v štýlovej ovládacej hliníkovej tyčinke.
Klip na uchytenie (niekedy kombinovaný s prísavkami) vám určite pomôže ušetriť miesto. Čo sa môže naozaj hodiť, obzvlášť keď máte stôl neustále preplnený napríklad nejakými papiermi. Svietidlo s klipom je však mimoriadne užitočné na mnohých ďalších miestach, ako je napríklad knižnica, nočný stolík alebo kuchynské police. Kultové klasické svietidlá, ako napríklad Tolomeo od Artemide, už dávno dokázali, že riešenie osvetlenia môže byť praktické a zároveň skvelé na pohľad.
Možnosti čistenia tienidiel závisia od ich materiálu. Napríklad tienidlá z plastu (zvyčajne polykarbonát) jednoducho utriete vlhkou handričkou. Papierové tienidlá je najlepšie jemne čistiť prachovkou. No a textilné tienidlá sa dajú väčšinou jednoducho dať dole a vyprať v práčke na šetrnejšom programe.
Zaujíma vás o stolných lampách, lampičkách alebo iných svietidlách ešte niečo? Neváhajte a obráťte sa na náš tím expertov. Môžete volať na telefónne číslo +421 258 419 273 alebo vyplniť kontaktný formulár na našich stránkach – samozrejme, len v prípade potreby.
Prečiarknuté ceny na lumories.sk zodpovedajú doporučenej maloobchodnej cene výrobcu.
Všetky ceny produktov sú uvedené v €, vrátane 20 % DPH a bez prepravných nákladov.