:format(jpeg))
Osvetlenie múzea
Profesionálny dizajn osvetlenia pre výnimočné výsledky výstavDobré osvetlenie múzea inšpiruje návštevníkov od prvého momentu. Prispôsobené umelecké diela a výstavné predmety vytvárajú estetické a príťažlivé prostredie. Zlepšuje sa tým zážitok návštevníkov, zlepšuje sa ich reputácia a zvyšuje sa počet návštevníkov.
Osvetlenie múzeí a galérií predstavuje osobitnú výzvu, pretože je potrebné splniť požiadavky ochrany, ako aj organizačné rámcové podmienky a požiadavky na dizajn. V neposlednom rade musí byť koncepcia osvetlenia ekonomická, a teda udržateľná pre prevádzkovateľov.
Výhody dobrého návrhu osvetlenia pre múzeum
- realistická, estetická a umelecká prezentácia exponátov
- Konzervačná ochrana pred možným poškodením spôsobeným pôsobením svetla
- Ekonomické výhody vďaka energeticky úsporným riešeniam osvetlenia LED
Lumories.skVáš projekt osvetlenia s
Dobre naplánovaná koncepcia osvetlenia v múzeu osvetľuje exponáty v ich pôvodnej farbe a bez rizika poškodenia svetlom. Správne osvetlenie zabraňuje tvorbe tieňov - okrem inscenačných účelov - ako aj rušivým odleskom a odrazom.
Lumories.sk Spoľahnite sa na odborníkov na dizajn osvetlenia s bohatými skúsenosťami v odbore.
:format(jpeg))
Svietidlá a svietidlá na osvetlenie múzea
Koľajnicové systémy sú ideálne pre veľké výstavné priestory. Jednou z výhod koľajnicového systému je jeho flexibilita, pretože svietidlá možno kedykoľvek prispôsobiť meniacim sa alebo premiestneným exponátom bez potreby ich opätovnej inštalácie. Ďalšou výhodou je, že celý koľajnicový systém vyžaduje len jedno pripojenie na napájanie.
Jednotlivé stropné reflektory sa zvyčajne používajú na cielené osvetlenie malého počtu obrazov a exponátov. Ich výhodou je, že sa dajú presne zarovnať. Odporúčajú sa najmä jednotlivé reflektory s technológiou osvetlenia LED. Tie ponúkajú vysokú energetickú a nákladovú účinnosť v kombinácii s dlhou životnosťou a dobrými až veľmi dobrými vlastnosťami podania farieb. Keďže jednotlivé reflektory si vyžadujú samostatné pripojenie k elektrickej sieti, odporúča sa presné plánovanie osvetlenia vopred.
Nástenné svietidlá sú ideálne na všeobecné osvetlenie. Ak sú inštalované v galériách, môžu byť namontované nad obrazmi alebo vedľa nich, čo zvýrazní umelecké dielo. Vďaka LED diódam ponúkajú nástenné umývačky najvyššiu energetickú účinnosť a najnižšie nároky na údržbu, pretože svetelný zdroj sa musí vymieňať len zriedka alebo nikdy.
Obrazové svetlá vytvárajú scénu pre jednotlivé umelecké diela. Montujú sa buď na stenu, aby osvetľovali trvalé alebo meniace sa obrazy, alebo priamo na rám príslušného obrazu. Obrazové svietidlá sú k dispozícii v tradičných dizajnoch, ktoré dodávajú obrazom klasický estetický vzhľad. Existuje však aj množstvo moderných, minimalistických vzhľadov, ktoré sú v pozadí obrazu. Obrazové svietidlá nemusia byť nevyhnutne pripojené k elektrickej sieti - mnohé výrobky sú napájané batériami, takže ich možno neskôr flexibilne integrovať do koncepcie osvetlenia.
Požiadavky na koncepciu osvetlenia v múzeách a galériách
Dobrá koncepcia osvetlenia pre múzeá a galérie kombinuje rovnomerné celkové osvetlenie miestnosti s akcentovým osvetlením, ktoré je zamerané priamo na umelecké diela a vystavené predmety. Dôraz sa kladie na zážitok návštevníka a umeleckú a kurátorskú myšlienku. Všetky dobré koncepcie osvetlenia využívajú rôzne riešenia osvetlenia v rozumnej kombinácii.
:format(jpeg))
Prostredníctvom cieleného použitia akcentového osvetlenia - t. j. bodových svetiel a nástenných umývačiek - možno efektívne prezentovať exponáty. Zároveň priťahujú pozornosť návštevníkov.
:format(jpeg))
Osvetlenie v múzeách a galériách sa musí prispôsobiť špecifickým požiadavkám exponátov a priestorovým podmienkam. Každý výstavný koncept si vyžaduje individuálne riešenie osvetlenia.
:format(jpeg))
Pri osvetlení múzea sa treba prísne vyhýbať rušivým tieňom. Správne umiestnenie svetelných zdrojov a výber vhodných technológií osvetlenia sú nevyhnutné na rovnomerné osvetlenie exponátov.
:format(jpeg))
Prostredníctvom cieleného použitia akcentového osvetlenia - t. j. bodových svetiel a nástenných umývačiek - možno efektívne prezentovať exponáty. Zároveň priťahujú pozornosť návštevníkov.
:format(jpeg))
Osvetlenie v múzeách a galériách sa musí prispôsobiť špecifickým požiadavkám exponátov a priestorovým podmienkam. Každý výstavný koncept si vyžaduje individuálne riešenie osvetlenia.
:format(jpeg))
Pri osvetlení múzea sa treba prísne vyhýbať rušivým tieňom. Správne umiestnenie svetelných zdrojov a výber vhodných technológií osvetlenia sú nevyhnutné na rovnomerné osvetlenie exponátov.
Rôzne oblasti použitia osvetlenia múzeí
:format(jpeg))
Na osvetlenie výstavnej miestnosti sa používajú rôzne koncepcie osvetlenia. Patrí sem rozptýlené, rozptýlené a/alebo nepriame svetlo, ktoré vytvára jednotnú náladu v miestnosti. Rozptýlené rozloženie svetla znamená, že sa nevytvárajú žiadne rušivé tiene alebo sa vytvárajú len veľmi málo, čo umožňuje jasné a nerušené pozorovanie objektov. Pri plánovaní osvetlenia je potrebné zohľadniť farby stien a stropu, pretože ovplyvňujú atmosféru a rozloženie svetla rovnako ako dizajn a v neposlednom rade aj odrazové plochy. Farebné a tmavé steny nájdete napríklad na výstavách "starých majstrov". Okrem rozptýleného svetla je výstavný priestor vybavený aj akcentovým osvetlením zameraným na objekt.
:format(jpeg))
Starostlivo naplánované osvetlenie obrazov zvyšuje účinok umeleckých diel. Celkové a akcentové osvetlenie musia byť navzájom zladené. Rozptýlené osvetlenie miestnosti zabezpečuje primeraný jas a orientáciu v miestnosti, zatiaľ čo vybrané akcenty vytvárajú scénu pre obraz a usmerňujú pohľad diváka. Každé umelecké dielo si vyžaduje individuálne osvetlenie, ktoré zvýrazní jeho zvláštnosti a vytvorí požadovanú náladu. Okrem estetického hľadiska musia byť tieto riešenia osvetlenia, ktoré sú v trvalej prevádzke, aj ekonomicky presvedčivé.
:format(jpeg))
Niektoré exponáty si vyžadujú ochranu vo vitríne, čo znamená, že osvetlenie vo vitríne a v jej okolí si vyžaduje pozornosť. Na osvetlenie vitrín sú ideálne flexibilne montovateľné LED pásy s nízkou spotrebou energie a širokou distribúciou svetla. Na zvýraznenie konkrétnych predmetov vo vitríne možno použiť aj menšie LED reflektory. V prípade vitrín bez vlastných svetelných zdrojov je dôležité, aby stropné osvetlenie bolo v súlade s vitrínami, aby sa zabránilo odrazom svetla. Odporúča sa tiež použiť antireflexné sklo na vitríny a stmievateľné zdroje svetla, ktoré sa dajú neskôr presne nastaviť.
:format(jpeg))
Objekty, ako sú sochy, sa často osvetľujú v tme, aby sa pôsobivo zdôraznila ich štruktúra a tvary prostredníctvom svetla a tieňa. To si vyžaduje maximálne flexibilné riešenie osvetlenia. Na osvetlenie celého objektu alebo len jeho určitých častí sa často používajú pohyblivé reflektory a reflektory s vysoko fokusovaným svetlom. Riešenie osvetlenia na strope ponúka najviac možností osvetlenia objektu. Môžu sa použiť aj reflektory, ktoré majú na rozdiel od reflektora väčší uhol vyžarovania. To umožňuje rovnomerné osvetlenie celého objektu.
:format(jpeg))
Vonkajšie osvetlenie upozorňuje potenciálnych návštevníkov výstavy, charakterizuje prvý dojem a v neposlednom rade slúži ako ochrana proti vlámaniu. Konfigurovateľné LED svietidlá sú univerzálnym a energeticky úsporným riešením osvetlenia. Počas dňa sa dajú použiť na vytvorenie príjemnej svetelnej atmosféry. V noci sa môže automaticky aktivovať iný koncept osvetlenia, ktorý tiež odrádza zlodejov. Na osvetlenie budovy zdola sú obľúbené vonkajšie LED reflektory a zemné reflektory, ako aj nástenné svietidlá na pôsobivé osvetlenie fasády múzea.
:format(jpeg))
Núdzové osvetlenie v múzeu slúži na zaistenie bezpečnosti návštevníkov aj zamestnancov múzea. Svietidlá LED sú vybavené špeciálnymi núdzovými modulmi, ktoré zabezpečujú fungovanie núdzového osvetlenia aj v prípade výpadku prúdu. Tým sa zabezpečí autonómne napájanie v núdzových situáciách. Okrem toho značky označujúce únikové a záchranné cesty umožňujú bezpečnú evakuáciu a znižujú riziko nehôd v extrémnych situáciách. Dobré núdzové osvetlenie tiež pomáha znížiť riziko krádeže.
Osvetlenie obrazov
Biela kocka opisuje homogénne osvetlenie priestoru a umenia. To vytvára pokojný, jednotný priestorový dojem, ktorý z hľadiska osvetlenia nerozlišuje medzi výstavným objektom a okolitým priestorom. Pri tejto koncepcii osvetlenia sa používajú svietidlá so širokým uhlom vyžarovania a nepriamym osvetlením.
Čierna skrinka opisuje presný opak. V tmavej miestnosti, často bez denného svetla, sa umelé osvetlenie zameriava výlučne na predmety. Objekty vyzerajú ako vymodelované z tmy. Tento koncept osvetlenia vyjadruje exkluzivitu a umožňuje sústredené sledovanie výstavného objektu. Efekt ticha a redukcie je založený na technických skúsenostiach s osvetlením z javiskovej techniky, kde sa práve tento pocit vytvára pomocou akcentových svetiel.
Dobré svetlo potrebuje odborné poradenstvo
:format(jpeg))